top of page

לורה פנחס - MyCongo

עודכן: 1 באוג׳ 2022

תערוכת פיסול - מפגש מרתק בין תרבויות


מאת : שלי רשקס ונילי ויצטום

צלם : רן ארדה


שנים רבות לורה ומשפחתה חיו בקונגו שבאפריקה. בהיותה אישה צעירה במדינה זרה, לורה הושפעה עמוקות מהתושבים המקומיים, והאינטראקציה היומיומית עמם יצרה אצלה חוויות שנצרבו בה והפכו לחלק ממנה. כך, בשובה לישראל היא הביאה עימה את המלבושים והמזון, אך בעיקר את המסורת, התרבות המקומית ותפיסות החיים שצברה במהלך שנות שהותה במקום.

ההשפעות מקונגו באות לידי ביטוי במנעד עבודותיה המוצגות בתערוכה MyCongo.

שם התערוכה נגזר מתוך השילוב הנדיר שבו מצאה עצמה לורה. החיים הובילו אותה למחוזות רחוקים בעקבות האהבה והיא ברגישות והבנה לסיטואציה החדשה בחייה, הצליחה ליצור עבורה ועבור משפחתה חיים מלאי עניין בתוך הקהילה הישראלית כמו גם בתוך הקהילה המקומית. שתי הקהילות האלו יחדיו הפכו לבית הראשון בחייה. בביתה התקיימו דרך קבע פעילויות ששיתפו את המקומיים, מה שיצר שיתוף פעולה ולמידה הדדית שהיוו את הבסיס להמשך יצירתה.


את לורה הכרנו בארץ בסטודיו סקולטורה לאחר שובה מאפריקה. אישה צנועה, ענווה, דומיננטית ומלאת מרץ. בחכמה יתרה כבשה את לב כולם, ובדרכה השתלבה כאילו הייתה פה מאז ומעולם.

היא החלה את מסע היצירה בתחום הפיסול בהדרכתו של הפסל דוד פאר.

מסעה של לורה החל בניסיון למצוא את הסגנון וחתימתה האישית; היכולות היצירתיות והביצועיות הביאו אותה לרמת ביצוע וירטואוזית ומרשימה.

תוך כדי תהליך התגבשותי של השפה האמנותית הבליחו אצל לורה השפעות החיים מאפריקה.

בעשור האחרון יצרה לורה גוף עבודות מרשים המתאפיין בשפה אינדיבידואלית, הבאה לידי ביטוי בפסליה המזדקרים באצילות לגובה ויוצרים תחושה של ריחוף ונוכחות ארצית בו זמנית.

העובדה שלא נולדה שם, אינה מפריעה לה להביא למחוזותינו את המראות הטבעיים של הטבע, הנוף והאנשים המקומיים. הקשר והאהבה העמוקים, הניכרים כל כך, של לורה לקונגו, איפשרו לה ליצור רקמה אנושית נאמנה ליצירותיה על פי רגשותיה הפנימיים.


כמו יוצרים רבים מהמאה העשרים אשר יצרו מתוך השפעות סביבתיות או השתמשו בחומרים מסוימים כדי לבטא את עצמם, כך החלה לורה בדרכה שלה להביא לתודעתנו סגנון חיים שונה. ביצירותיה, דרך סדרת הפסלים, היא מביעה את פשטות החיים כערך חברתי מתוך אמונה שאלה הם המרכיבים של גן העדן הפרטי שלה. במקביל, היא מעוניינת להנגיש את החוויה היצירתית לצופה דרך העיניים שלה.

כמו האמן פול גוגן שנסע לטהיטי וחשף אותנו לדמות ה"ילידית" המקומית - ובכך פתח לפנינו צוהר לעולם חדש של אפשרויות ביטוי, כך גם הצורות המתהוות תחת שרביטה של לורה קורמות עור וגידים וחושפות אותנו לעולם יצירתי וחדשני.


לורה מבחינתנו היא אמא אדמה, גאיה במיתולוגיה היוונית, יוצרת את פסליה מן האדמה.

באמצעים מסורתיים, באמצעות קונסטרוקציה וחימר היא בונה את היצירות הצומחות תחת ידיה ומתגבשות לכדי דמויות אותנטיות יצוקות ברונזה, הנוצרות בהפשטה ומתרחקות מתיאור נטורליסטי.

ההפשטה יוצרת עולם עשיר ומתעתע, המאתגר את הצופים והצופות להשתמש בדמיונם כדי להשלים את החסר.

האותנטיות והאצילות בפסליה של לורה, הם אנטיתזה למבט המערבי וממחישים את הראשוניות של האנושות על הפלנטה כאילו זה עתה נבראו כאדם וחווה.

מקבץ הפסלים המוצגים בתערוכה מתמזג ויוצר מיצב המציג נרטיב אפריקאי מקומי המאפיין את חוויותיה של לורה בקונגו.


תערוכות בהשתתפותה :


2011 "מעוף" - תערוכת יחיד - גלרית סקולטורה

2015 תערוכת פיסול קבוצתית גן העיר

2019 תערוכת יחיד - גלרית המגדל

2020 "פלאשבק" - גלרית על האגם רעננה

2021 "דרך הקוצים" - תערוכה קבוצתית - גלריה ZOA

2021 "כשהאופנה פוגשת אמנות" -תערוכה קבוצתית - מתחם G אשדוד

2022 תערוכת יחיד MyCongo - הגלריה לאמנות שבטית

מבחר פסלים של לורה

צילום : רן ארדה
כל הפסלים מוצעים למכירה בגלריה לאמנות שבטית , דר' גליה דוכין 0502811710

תערוכה - לורה פנחס (1)
.pdf
Download PDF • 209KBמעוניינים שנכתוב ונפרסם בלוג גם עליכם ? מוזמנים לפנות אלינו ל- art.srnw@gmail.com
389 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page